fogy-tech
Žiga Deutschbauer in Elijah Hlastan

Vdiranje v računalnike je rodilo napravico za zaščito podatkov fogy-tech

Podjetniški up

7. 8. 2017    
objavljeno v časniku Dnevnik

Komaj polnoletni Slovenjgradčan Elijah Hlastan potrebuje le pet minut, da razkrije vsa gesla velikega podjetja. Tega ne počne iz kakšnih zlih namenov, ljudem želi le pokazati, kako slabo varujejo svoje podatke. Še več, razvil je posebno napravico fogy-tech, ki to učinkovito preprečuje.

Helena Peternel Pečauer

Hlastan je končal tretji letnik Elektro in računalniške šole v Velenju. V prostem času že polovico svojega življenja, kot pravi, trenira lokostrelstvo, seveda pa ga že od nekdaj privlači tudi računalnik. Ne zaradi igric, temveč »rad vdiram v sisteme in testiram varnost,« prostodušno pojasni.

»Pred kratkim sem bil na praksi v velenjskem podjetju, ki se ukvarja z izdelavo spletnih strani. Dali so mi nalogo, naj poskusim vdreti v njihov sistem. Mačji kašelj! V samo petih minutah mi je uspelo 'ukrasti' 40 gesel njihovih strežnikov, facebooka, finančnih gesel. Povesila se jim je čeljust. Opozoril sem jih na slabo zaščito. Iskal sem rešitev, kako bi za tamkajšnjega šefa rešil težavo, saj veliko potuje. V glavi se mi je utrnila ideja, da bi to lahko uredil z nekakšno meglo, fog po angleško. Tako se je rodila podjetniška priložnost fogy-tech.«

Na spletu se je naučil vdiranja v računalnike

Če bi bil Elijah pri tej nalogi sam, bi bila zanj njena izpeljava kar hud zalogaj, predvsem časovno, zato je k sodelovanju povabil prijatelja Žigo Deutschbauerja, ki pa je bil v času pogovora odsoten. Ker sta fanta tudi sošolca, sta se letos, za potrebe četrtega predmeta pri maturi, skupaj lotila dvoletne raziskovalne naloge, pri kateri ju zanima, kako delujejo virusi in antivirusi in kako pred njimi zaščititi naprave. »Že v šoli sva našla to težavo. Tudi tu sem 'kradel' gesla in če bi hotel, bi brez težav lahko jedel malico, namenjeno mojim profesorjem. Vdiranja v računalnike sem se naučil sam, prek spleta.«

Mladeniča sta vedela, da zaščite pred tovrstnimi vdori uporabnike stanejo na tisoče evrov, zato sta začela razmišljati o možnosti cenejše rešitve. Razvila sta preprosto napravico, v velikosti cigaretne škatlice, ki jo uporabnik s priključkom USB priključi na računalnik, mobilni telefon ali katero koli drugo napravo, ki deluje prek brezžičnega omrežja, in z njo prepreči možnost kraje podatkov.

Zaščitenih bo lahko več naprav hkrati

»Notri je ploščica z računalničkom, raspberry pi, dongle za WF, kupil sem še spominsko kartico, na katero sem naložil vse potrebno, ohišje pa sem natisnil kar s 3D-tiskalnikom. Vse skupaj me ni stalo več kot 40 evrov. Za zdaj je napravico mogoče priklopiti z USB-kablom, kmalu pa bom razvil nadgradnjo, da bo delovala tudi brezžično. Dodal bom še več vhodov, tako da bo uporabnik na zaščito lahko priključil več naprav hkrati. Ta preprosta zadeva omogoča, da je vsa komunikacija od ruterja do računalnika šifrirana. Nihče ne more razbrati in dešifrirati besedila. Vsakokrat, ko se prijavite na facebook, na primer, ti podatki nekam gredo. Ali pa če se, denimo, nekje v tujini prijaviš na omrežje WF, da bi prebral svoje maile, nikoli ne veš, kdo jih takrat še bere poleg tebe. No, fogy-tech preprečuje prav to. V napravici je program, ki preprosto razprši, razbije, podatke, da jih ne more nihče prebrati,« poljudno razloži Hlastan.

»Takšnih zaščit je na svetu kar nekaj, a tako poceni in tako preproste napravice si ni izmislil še nihče,« samozavestno pove sogovornik. »Prek spleta sem naredil več raziskav, odziv je bil zelo dober, ljudje pa so mi sporočali, da za zaščito v glavnem uporabljajo le programsko opremo. No, jaz jim pa ponujam hardware, 'stroj', ki ga mora nepridiprav fizično odstraniti, če želi vdreti v računalnik, to pa je zanj že težje.«

Dobil že prva naročila

Podjetni Slovenjgradčan je doslej že dobil deset naročil za fogy-tech, a njegovi načrti so zelo ambiciozni: »Z Žigo sva prepričana, da v enem letu lahko prodava 5000 izdelkov. Zavedava se, da tega ne bova zmogla sama, zato zdaj iščeva investitorje in izvajalce. S tremi podjetji sem se že pogovarjal o tem, a dogovori še niso sklenjeni. Vem, da moram najti prave ljudi.«

na vrh strani pripravil    
IMPRESS